Vad är allmän linje?

Allmän linje är folkhögskolans alternativ till komvux, vilket innebär att du som deltagare läser de kurser du saknar från gymnasieskolan. Här kan du läsa upp de behörigheter som krävs för att studera vidare på exempelvis högskola, universitet och yrkeshögskola.

Allmän linje på Albins folkhögskola har:

  • goda relationer mellan deltagare och lärare.
  • en mentor som vägleder dig som deltagare med siktet inställt på nästa steg.
  • stor variation i arbetsmoment eftersom vi inte behöver följa några läroplaner.
  • små grupper som gör att vi kan fokusera på varje deltagares egna utveckling utifrån de styrkor och förmågor som redan finns.
Kan jag gå på allmän linje?

Ja, om du saknar flera behörigheter som krävs för att söka vidare studier, så kan du ansöka om att gå på allmän linje. Se vilka kurser vi erbjuder under rubriken en bit ned.

Hur länge studerar jag?

Mellan 1 och 3 år beroende på tidigare arbetserfarenheter och uppnådda betyg.

Hos oss studerar du alltid på helfart. Du kan börja i januari eller i augusti.

Vilka ämnen studerar jag?

På allmän linje studerar du samma kurser som i gymnasieskolan, men med ett annat upplägg. Utifrån vad du redan har läst och vad du själv vill läsa har du möjlighet att läsa följande kurser:

  • Svenska 1, 2 och 3
  • Engelska 5, 6 och 7
  • Matematik 1 och 2
  • Samhällskunskap 1 och 2
  • Naturkunskap 1 och 2
  • Religion 1 och 2
  • Historia 1
  • Psykologi 1

Vi erbjuder även matematik och engelska på grundskolenivå.

Kostar det något?

För att täcka upp för delar av den kostnad som det innebär att studera hos oss då betalar varje deltagare en terminsavgift på 650 kr. 

Hos oss är arbetsverktyget en iPad som vi kräver att alla deltagare har. Den går att hyra hos oss för 850 kr per termin plus en engångskostnad på 500 kr. När du gjort fyra betalningar är iPaden sedan din. Om du har en egen iPad kan du självklart använda den istället.

Hur söker jag till allmän linje?

För att ansöka om att gå på allmän linje, gå till ansökningssidan här.

Om du har frågor om din ansökan, kontakta:
Anna Pamp
anna.pamp@albins.nu
072-058 25 15.

”Jag har utvecklats som person, jag är mycket mer öppen nu, framåt och utåtriktad.”

Jesper Kittel (Allmän linje, 2015-2017)

”Det är en liten skola, med så varma människor, alla har någon, ingen blir lämnad utanför.”

Robin Sandström (Allmän linje, 2016-2018)

”Vad jag har lärt om mig själv? Att jag kan mycket mer än jag tror.”

Victor Carlsson (Allmän linje, 2017)

Andrea Stockman

Samhällskunskap, engelska
andrea.stockman@albins.nu


Flora Forsberg

Svenska, religion
flora.forsberg@albins.nu


Katarina Björk

Matematik, naturkunskap
katharina.bjork@albins.nu


Pontus Wickman

Svenska
pontus.wickman@albins.nu


Emelie Dahl

Pedagogisk ledare, engelska, historia
emelie.dahl@albins.nu


Jonny Nilsson

Matematik, naturkunskap
jonny.nilsson@albins.nu


Kristina (Kicki) Lindfors

Pedagogisk ledare, samhällskunskap
kristina.lindfors@albins.nu


Emma Gregmar

Engelska, historia
emma.gregmar@albins.nu


Karin Olsson

Samhällskunskap, psykologi
karin.olsson@albins.nu


Martin Berglund

Matematik, naturkunskap
martin.berglund@albins.nu