Vad är allmän linje?

Allmän linje är folkhögskolans alternativ till komvux, vilket innebär att du som deltagare läser de kurser du saknar från gymnasieskolan. Här kan du läsa upp de behörigheter som krävs för att studera vidare på exempelvis högskola, universitet och yrkeshögskola.

Allmän linje på Albins folkhögskola har:

  • goda relationer mellan deltagare och lärare.
  • en mentor som vägleder dig som deltagare med siktet inställt på nästa steg.
  • stor variation i arbetsmoment eftersom vi inte behöver följa några läroplaner.
  • små grupper som gör att vi kan fokusera på varje deltagares egna utveckling utifrån de styrkor och förmågor som redan finns.
Kan jag gå på allmän linje?

Ja, om du saknar flera behörigheter som krävs för att söka vidare studier, så kan du ansöka om att gå på allmän linje. Se vilka kurser vi erbjuder under rubriken en bit ned.

Hur länge studerar jag?

Mellan 1 och 3 år beroende på tidigare arbetserfarenheter och uppnådda betyg.

Hos oss studerar du alltid på helfart. Du kan börja i januari eller i augusti.

Vilka ämnen studerar jag?

På allmän linje studerar du samma kurser som i gymnasieskolan, men med ett annat upplägg. Utifrån vad du redan har läst och vad du själv vill läsa har du möjlighet att läsa följande kurser:

  • Svenska 1, 2 och 3
  • Engelska 5 och 6
  • Matematik 1b och 2b
  • Samhällskunskap 1a1, 1a2 och 2
  • Naturkunskap 1a1, 1a2 och 2
  • Religion 1
  • Historia 1a1 och 1a2

Vi erbjuder även vissa profilkurser, såsom musikskapande eller yoga.

Kan jag studera på grundskolenivå hos er?

Ja. Svenska utgör navet och är utgångspunkten. Sedan kopplas ämnen på utifrån gruppens behov. Andra ämnen som ingår är Samhällskunskap, Historia, Engelska och Matematik på grundnivå.

Kostar det något?

Nej, men hos oss är arbetsverktyget surfplatta eller dator som vi kräver att alla deltagare har. Detta är inget skolan tillhandahåller utan något du själv behöver ta med dig till skolan.

Hur söker jag till allmän linje?

För att ansöka om att gå på allmän linje, gå till ansökningssidan här.

Om du har frågor om din ansökan, kontakta:
Monica Sjölin
monica.sjolin@albins.nu
076-141 34 32

”Jag har utvecklats som person, jag är mycket mer öppen nu, framåt och utåtriktad.”

Jesper Kittel (Allmän linje, 2015-2017)

”Det är en liten skola, med så varma människor, alla har någon, ingen blir lämnad utanför.”

Robin Sandström (Allmän linje, 2016-2018)

”Vad jag har lärt om mig själv? Att jag kan mycket mer än jag tror.”

Victor Carlsson (Allmän linje, 2017)

Anders Ohlsson

Naturkunskap, hållbar utveckling
0418-33 24 19
anders.ohlsson@albins.nu


Elin Nylander

Engelska
0418-33 24 33
elin.nylander@albins.nu


Håkan Karlsson

Matematik, naturkunskap
0418-33 24 32
hakan.karlsson@albins.nu


Kristina (Kicki) Lindfors

Pedagogisk ledare, samhällskunskap, historia
0418-33 24 76
kristina.lindfors@albins.nu


Andrea Stockman

Samhällskunskap, religion
0418-33 24 36
andrea.stockman@albins.nu


Emma Gregmar

Engelska
0418-33 24 28
emma.gregmar@albins.nu


Jorge Iglesias

Matematik
0418-33 24 31
jorge.iglesias@albins.nu


Martin Berglund

Föräldraledig (Matematik, naturkunskap)
0418-33 24 46
martin.berglund@albins.nu


Andreas Haglund

Svenska, samhällskunskap
0418-33 24 30
andreas.haglund@albins.nu


Flora Forsberg

Svenska
0418-33 24 27
flora.forsberg@albins.nu


Karin Olsson

Föräldraledig (Samhällskunskap)
0418-33 24 34
karin.olsson@albins.nu


Pontus Wickman

Svenska
0418-33 24 37
pontus.wickman@albins.nu