Vad är allmän linje?

Allmän linje är folkhögskolans alternativ till komvux, vilket innebär att du som deltagare läser de kurser du saknar från gymnasieskolan. Här kan du läsa upp de behörigheter som krävs för att studera vidare på exempelvis högskola, universitet och yrkeshögskola.

Allmän linje på Albins folkhögskola har:

  • goda relationer mellan deltagare och lärare.
  • en mentor som vägleder dig som deltagare med siktet inställt på nästa steg.
  • stor variation i arbetsmoment eftersom vi inte behöver följa några läroplaner.
  • små grupper som gör att vi kan fokusera på varje deltagares egna utveckling utifrån de styrkor och förmågor som redan finns.
Kan jag gå på allmän linje?

Ja, om du saknar flera behörigheter som krävs för att söka vidare studier, så kan du ansöka om att gå på allmän linje. Se vilka kurser vi erbjuder under rubriken en bit ned.

Hur länge studerar jag?

Mellan 1 och 3 år beroende på tidigare arbetserfarenheter och uppnådda betyg.

Hos oss studerar du alltid på helfart. Du kan börja i januari eller i augusti.

Vilka ämnen studerar jag?

På allmän linje studerar du samma kurser som i gymnasieskolan, men med ett annat upplägg. Utifrån vad du redan har läst och vad du själv vill läsa har du möjlighet att läsa följande kurser:

  • Svenska 1, 2 och 3
  • Engelska 5 och 6
  • Matematik 1b och 2b
  • Samhällskunskap 1a1, 1a2 och 2
  • Naturkunskap 1a1, 1a2 och 2
  • Religion 1
  • Historia 1a1 och 1a2

Vi erbjuder även vissa profilkurser, såsom musikskapande eller yoga.

Kan jag studera på grundskolenivå hos er?

Ja. Svenska utgör navet och är utgångspunkten. Sedan kopplas ämnen på utifrån gruppens behov. Andra ämnen som ingår är Samhällskunskap, Historia, Engelska och Matematik på grundnivå.

Kostar det något?

För att täcka upp för delar av den kostnad som det innebär att studera hos oss då betalar varje deltagare en terminsavgift på 650 kr. 

Hos oss är arbetsverktyget en iPad som vi kräver att alla deltagare har. Den går att hyra hos oss för 850 kr per termin plus en engångskostnad på 500 kr. När du gjort fyra betalningar är iPaden sedan din. Om du har en egen iPad kan du självklart använda den istället.

Hur söker jag till allmän linje?

För att ansöka om att gå på allmän linje, gå till ansökningssidan här.

Om du har frågor om din ansökan, kontakta:
Martin Berglund
martin.berglund@albins.nu
072-058 25 15

”Jag har utvecklats som person, jag är mycket mer öppen nu, framåt och utåtriktad.”

Jesper Kittel (Allmän linje, 2015-2017)

”Det är en liten skola, med så varma människor, alla har någon, ingen blir lämnad utanför.”

Robin Sandström (Allmän linje, 2016-2018)

”Vad jag har lärt om mig själv? Att jag kan mycket mer än jag tror.”

Victor Carlsson (Allmän linje, 2017)

Anders Ohlsson

Naturkunskap
anders.ohlsson@albins.nu


Elin Nylander

Engelska
elin.nylander@albins.nu


Håkan Karlsson

Matematik, naturkunskap
hakan.karlsson@albins.nu


Kristina (Kicki) Lindfors

Pedagogisk ledare, samhällskunskap, historia
kristina.lindfors@albins.nu


Samuel Teeland

Svenska
samuel.teeland@albins.nu


Andrea Stockman

Historia, religion
andrea.stockman@albins.nu


Emma Gregmar

Engelska
emma.gregmar@albins.nu


Jorge Iglesias

Matematik
jorge.iglesias@albins.nu


Martin Berglund

Matematik
martin.berglund@albins.nu


Andreas Haglund

Svenska, samhällskunskap
andreas.haglund@albins.nu


Flora Forsberg

Svenska, religion
flora.forsberg@albins.nu


Karin Olsson

Samhällskunskap
karin.olsson@albins.nu


Pontus Wickman

Svenska
pontus.wickman@albins.nu