Studiemotiverande folkhögskolekurs

Saknar du betyg från gymnasiet?

Kanske har du börjat fundera på din framtid och på att ta upp studierna igen?

På Albins folkhögskola har vi en 13 veckors studiemotiverande kurs för dig som saknar fullständiga gymnasiebetyg. Kursen är ett utmärkt tillfälle att ta reda på om studier är något för dig!

Under kursens gång kommer du att upptäcka hur det är att studera på folkhögskola och dessutom få prova på att skugga på allmän linje om du vill.

Självklart är kursen utformad efter dina behov och önskemål.

Enkelt uttryckt så skulle man kunna kalla det för en trettonveckorskurs i allmänbildning där målet är att ge dig motivation och lust att plocka upp dina studier igen.

En ganska typisk dag på SMF bygger på någon form av kortare artikel eller film som vi sedan diskuterar kring. Kursen sker i nära samarbete med allmän linje så att du ska få en så bra bild som möjligt av hur det är att studera på folkhögskola

Här hittar du information om våra nystartade utbildningar PiVO och PiLA.

Vill du ha mer information?

Kontakta samordnare Slobodan Narančić: 070-77 99 111 eller slobodan.narancic@albins.nu.
Kontakta Måns Back Nilsson, lärare på SMF-kursen: mans.back.nilsson@albins.nu.
Se Folkbildningrådets information om Studiemotiverande folkhögskolekurs.
Se Arbetsförmedlingens information om Studiemotiverande folkhögskolekurs.

Anna-Maria Myszka Gustafsson

SMF
0418-146 90
anna-maria@albins.nu


Johan Falk

SMF
0418-33 24 25
johan.falk@albins.nu


Sabina Sinno

SMF
0418-33 24 35
sabina.sinno@albins.nu


Diar Asivand

SMF
0418-33 24 02
diar.asivand@albins.nu


Jonny Nilsson

Etablering
0418-33 24 47
jonny.nilsson@albins.nu


Slobodan Narančić

Samordnare SMF
0418-33 24 20
070-77 99 111
slobodan.narancic@albins.nu


Gunilla Gunnarsson

SMF
0418-33 24 29
gunilla.gunnarsson@albins.nu


Måns Back Nilsson

SMF
0418-33 24 74
mans.back.nilsson@albins.nu